Preskočiť na navigáciu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku

Zelené strechy

Zelené strechy

Zelené strechy inak nazývane vegetačné strechy alebo strešné záhrady sú strechy, ktoré majú ako vrchnú vrstvu vegetáciu. Podľa typu vegetácie ich rozdeľujeme na Extenzívne a Intenzívne zelené strechy.

Zelená strecha má množstvo výhod: príjemný vzhľad, zlepšuje životné prostredie a klímu v mestách, znižuje prehrievanie strechy v letnom období, predlžuje životnosť hydroizolácie, funguje ako akustická izolácia, zadržiava vodu počas prívalových dažďov, znižuje prašnosť. Má však aj svoje nevýhody: vyššia záťaž na nosnú konštrukciu, náklady na realizáciu, v prípade poškodenia strechy je náročnejšia oprava.

Zelená strecha

Zelené strechy realizujeme aj na strechách, kde sme nerealizovali hydroizoláciu. Neváhajte nás kontaktovať a vhodnú zelenú strechu navrhneme aj pre Vás

  Bezplatná konzultácia

  Máte záujem o bezplatnú konzultáciu? Zanechajte nám na vás kontakt. Ozveme sa vám do 24 hodín.
  Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov potrebných na vybavenie vášho dotazu.

  Extenzívne zelené strechy

  Extenzívne zelené strechy majú hrúbku substrátu od 40mm do 200mm. Do substrátu sú zasadené rastliny – rozchodníky (vo forme rezkov alebo sadeníc) prípadne sa na substrát uloží predpestovaný koberec. Extenzívne zelené strechy sa vyznačujú nízkou potrebou údržbou t.j. polievanie len v dlhších suchých obdobiach a 1-2x ročne kontrola, vytrhanie náletovej buriny, prípadne dosadenie chýbajúcich rozchodníkov.

  Intenzívne zelené strechy

  Intenzívne zelené strechy

  Intenzívne zelené strechy majú hrúbku substrátu od 200mm. Povrch býva často modelovaný a hrúbka býva z estetického hľadiska rôzna. Vegetáciu tvoria rastliny, ktoré si vyžadujú pravidelnú údržbu (hnojenie, zavlažovanie, kosenie, a iné).

  Zelená strecha realizovaná výsadbou

  Je typ extenzívnej zelenej strechy pri ktorom sa vegetácia (vo forme rezkov alebo sadeníc) vysádza do vrstvy substrátu.

  Výhodou zelenej strechy realizovanej výsadbou je nižšia cena oproti predpestovanému kobercu avšak je náročnejšia na realizáciu, údržbu po vysadení a je potrebný dlhý čas, kým sa vegetácia rozrastie po celej ploche strechy.

  Zelená strecha realizovaná vegetačným kobercom

  Zelená strecha realizovaná vegetačným kobercom

  Pri tomto type extenzívnej zelenej strechy sa na substrát ukladá vegetačný koberec na ktorom sú rastliny vopred predpestované. Výhoda je rýchla realizácia, „zelený“ vzhľad ihneď po realizácií a menej náročná potreba údržby po výsadbe. Nevýhodou je vyššia cena.

  Naša experimentálna zelená strecha

  Existujú rôzne typy zelených striech, ktoré sa môžu líšiť podľa ich zloženia, typu vegetácie, parametrov, spôsobu realizácie. Aby sme lepšie pochopili ich výhody a nevýhody, náročnosť na údržbu a ich správanie počas rôznych ročných období, spravili sme na streche našej budovy vzorky viacerých druhov zelených striech.

  Príďte sa pozrieť a pomôžeme Vám vybrať, ktorý typ zelenej strechy je ideálny pre vašu stavbu.

  Naša experimentálna zelená strecha

  Referencie

  Za 28 rokov našej existencie sme úspešne zrealizovali

  123+

  projektov

  Strecha