Preskočiť na navigáciu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku
Ploché strechy

Hydroizolácia striech

Hydroizolácia striech

Hydroizolácia je najdôležitejšia vrstva skladby strechy. Zabraňuje vnikaniu vody do skladby strechy a ďalej do interiéru budovy. Je priamo vystavená poveternostným podmienkam, prípadne ďalším vrstvám strechy (dlažba, vegetácia, …), a preto je veľmi dôležité klásť dôraz na kvalitu pri jej výbere.

Materiály

Je mnoho názorov, ktorý materiál na hydroizoláciu je najlepší. Je potrebné si uvedomiť, že každý materiál má iné technické parametre, má svoje výhody i nevýhody a možnosť uplatnenia na konkrétnej streche. Pri návrhu Vám ponúkneme najvhodnejšie materiály pre Vašu strechu.

PVC fólie

Fólie vyrobené z mäkčeného polyvinylchloridu. Materiál vo veľkej miere používaný na hydroizoláciu striech, terás a balkónov. Najčastejšie používané hrúbky sú 1,5 mm, 1,8 mm a 2 mm. Vyznačuje sa dobrou kvalitou (v závislosti od výrobcu), nízkou hmotnosťou na m2 strechy a pomerne dobrou spracovateľnosťou aj za nižších teplôt.

Nevýhodou je nižšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu, neznášanlivosť materiálu s ropnými produktami (asfaltové pásy a polystyrén) pri priamom kontakte a časom strata zmäkčovadiel. Známi výrobcovia ako Fatra, Icopal, Bauder, Sika ponúkajú fólie na všetky typy strešných konštrukcií – lepené, kotvené a priťažené PVC fólie.

PVC Fólie
TPO fólie

TPO fólie

Hydroizolačná fólia na báze termoplastických polyolefinov. Materiál je vzhľadom aj aplikáciou veľmi podobný PVC fólii, akurát ma iné chemické zloženie. Výhodou je, znášanlivosť materiálu so všetkými materiálmi použitými v strešnej skladbe a tiež fakt, že neobsahuje zmäkčovadla, ktoré časom vyprchajú, čo je prospešné pre dlhú životnosť TPO fólie.

Nevýhodou je tuhosť, ktorá sťažuje realizáciu. Je preto potrebné, aby realizátor vedel materiál správne zabudovať. Najčastejšie používané hrúbky sú 1,5 mm, 1,8 mm a 2 mm. Známi výrobcovia ako Fatra, Icopal, Bauder, Sika.

Modifikované asfaltové pásy

Hydroizolačné pásy vyrobené z asfaltu a ostatných prísad. U nás boli používané najmä v minulosti, čo im značne poškodilo meno. Dnes sa však modifikáciou, teda pridaním vhodných látok polymérneho pôvodu do materiálu, výrazne zlepšujú ich technické parametre: rozmedzie použiteľnosti asfaltových pásov, tzn. možnosť použiť asfaltové pásy za nízkych teplôt (zamedziť krehkosti) a zabrániť stekaniu asfaltu pri vysokých teplotách.

Modifikácia sa vykonáva pomocou styrén-butadién-styrénu, čoho výsledkom sú SBS modifikované asfaltové pásy alebo ataktickým polypropylénom, čoho výsledkom sú APP modifikované asfaltové pásy. Výhodou sú vysoká kvalita materiálu a vysoká mechanická odolnosť voči poškodeniu (hrúbka vrchného pásu 4,2 až 5,2 mm).

Nevýhodou sú vysoká hmotnosť, horšia spracovateľnosť za nižších teplôt. Materiál sa zabudováva lepením, kotvením alebo natavením. U nás vo firme pracujeme s renomovanými výrobcami, najmä Icopal a Bauder.

Modifikované asfaltové pásy
Modifikované asfaltové pásy
POCB fólie (polyolefin-kopolymer-bitumen)

POCB fólie (polyolefin-kopolymer-bitumen)

Ide o zaujímavý „hybridný“ materiál, ktorý vznikol spojením TPO fólie a asfaltových pásov. Výrobca ICOPAL poskytuje viacero druhou POCB fólií podľa miesta použitia. Môžu sa aplikovať horúcim vzduchom ako TPO fólia, ale aj plameňom ako asfaltový pás. Jeho výhodou je hrúbka 3,2 mm, preto sa realizuje v jednej vrstve. Je obzvlášť vhodný pod zelené strechy resp. účelové strechy.

Referencie

Za 28 rokov našej existencie sme úspešne zrealizovali

123+

projektov

Strecha